NASTAVENIE CIEVKOVÉHO TETOVACIEHO STROJKU

AKO SPRÁVNE NASTAVIŤ CIEVKOVÝ TETOVACÍ STROJČEK




NASTAVENIE CIEVKOVÉHO TETOVACIEHO STROJKU

Na úvod by sme radi poukázali na to ktoré časti tetovacieho cievkového strojčeka majú vplyv na jeho správny chod.

V prvom rade je tu kladivko: Pri kladivke je rozhodujúca jeho váha. Čím ťažšie kladivko máme tým je tetovací strojček pomalší a naopak čím je kladivko ľahšie tým je tetovací strojček rýchlejší. Štandardne sa váha kladivka pohybuje okolo 10g až 14g. Na kladivko sa tiež upína ihla a zaisťuje pomocou tzv. T gumičiek.

Ďalej sú tu planžety pre tetovací strojček. Tu ich rozhoduje viac aspektov, napríklad to ako je planžeta ohnutá, aká je jej tvrdosť alebo aká je široká.

Čím je planžeta širšia tým je aj tvrdšia. Tvrdšiu planžetu potrebujeme na zrýchlenie tetovacieho strojčeka a mäkkú alebo užšiu na spomalenie strojčeka.

Ďalej sú tu cievky, tie oproti planžetám a kladivka väčšinou v strojčeku nevymieňame a teda záleží aký strojček si zaobstaráme. Teda kolikátí závitový (môže byť uvádzané aj kolikátí wrapový). Čím viac je tu závitov tým je strojček silnejší. Pre všetku prácu ale väčšinou nepotrebujeme ten najsilnejší tetovací strojček. Väčšinou sa cievkové tetovacie strojčeky pohybujú v rozmedzí 8 až 12 závitov (wrapov).
   V neposlednom rade je pre chod tetovacieho strojčeka dôležitý kondenzátor. Čím väčší je kondenzátor (čím má väčšiu hodnotu) zvolíme tým silnejší ale pomalší strojček máme. Naopak čím menšiu (menšiu hodnotu) kondenzátor máme tým je strojček slabší ale chod je rýchlejší.
Pre linkovanie je vhodné mať tetovací strojček nastavený tak aby bol rýchly. Vhodné je teda: ľahšie kladivko, kondenzátor s menšou hodnotou, tvrdšia planžeta. Na linkovanie sa používajú ihly s označením RL.
Na vyfarbovanie či tieňovanie plôch je vhodné mať strojček nastavený tak aby bol naopak pomalší. Vhodné je teda: ťažšie kladivko, kondenzátor s väčšou hodnotou a mäkšia planžeta. Na vyfarbovanie alebo tieňovanie menších plôch sa používajú ihly s označením RS, na vyfarbovanie veľkých plôch sú vhodnejšie ihly s označením M (magnum). Čím väčšiu hodnotu ihly (3,5,9,11,...) máme tým silnejší je potrebný strojček.



NASTAVENIE CIEVKOVÉHO STROJKU V PRAXI:

Na úvod je nutné zdôrazniť že neexistuje presný návod ako cievkový strojček nastaviť a je nutné aby pri nastavení strojčeka uvažoval aj človek ktorý strojček bude obsluhovať:)

Po úspešnej kompletizácii strojčeka a prepojení s tetovacím zdrojom si na zdroji nastavte cca 9V. Nezabudnite, že kontaktná skrutka sa musí dotýkať konca planžety. Zošliapnite tetovací pedál a držte ho zošliapnutý. Povolením bočnej plastovej matky umožníte pohyb kontaktnej skrutky a to tak aby ste mohli bud skrutkovať do planžety či povoľovať. Takto môžete základni nastaviť cievkový strojček, nezabúdajte, že zvuk strojčeka musí byť plynulý a nesmie biť uši. Pokiaľ sa Vám kladivko strojčeka prilepí po zošliapnutí strojčeka k cievkam zrejme máte planžetu veľmi dotiahnu, pokiaľ strojček naopak nereaguje vôbec zrejme máte buď malé napätie na zdroji alebo planžetu málo dotiahlu. Uvedomte si že práca a hlavne perfektné nastavenie cievkového strojčeka nie je na chvíľku a nejaký čas Vám to bude trvať. Čo je však perfektné je, že cievkový strojček je možné si akokoľvek neskôr upravovať. Chcete si urobiť z lineru shader? Prečo nie? :) Naučte sa meniť planžety, kladivka a cievky a možné je všetko.




Tagy