Váš nákupný košík je prázdny!

ABSTRAKCIA V TETOVANÍ
Abstrakcia
z latinského abstractus – odtiahnutý
Tiež nekonkrétne, neobjektové, nepredmetné, nefiguratívne alebo čisté umenie. Absolútne umenie alebo umenie o sebe.
Abstraktné umenie vzniklo v 20. storočí podľa vzoru Kubizmu.
Umelci sa snažia odpútať od hmoty ako takej, nesnažia sa napodobniť realitu ani konkrétne predmety. Vytvárajú obrazy pomocou línií, farby, škvŕn a rôznych geometrických aj negeometrických tvarov. Umelcov odpudzovala konvenčnosť, povrchnosť a určitá okukanosť diel. Medzi hlavné prúdy abstraktného umenia patrí Neoplasticizmus, v ktorom je dôležitá harmónia a rovnováha, jedná sa o geometricky jednoduché diela v dokonalej kompozícii.
Čisté farebné línie v horizontálnej aj vertikálnej polohe dopĺňa základná paleta farieb (červená, modrá, žltá..).
Orfizmus v ktorom sa pomocou abstraktných dynamických, rytmických tvarov snažili vyvolať hudobné vnemy, úzko späté so synestéziou. Vo farbách je kladený dôraz na kontrast.
Suprematizmus očistený od všetkého predmetu. Pre pochopenie je skvelý obraz čierny štvorec na bielom pozadí od Kazimíra Maleviča.
A Akčná maľba, jedná sa o impulzívne nanášanie, striekanie či liatie pestrých farieb.
V tetovaní je často abstrakcia vytváraná priamo klientovej na mieru, korešpondujúca s jeho telom i osobnosťou. Veľa štýlov je inšpirovaných či priamo replikovaných prúdmi abstrakcie z 20. storočia, iné sú signifikantné práve pre tetovanie. Medzi abstrakciu v tetovaní, môžeme tiež zaradiť techniku Watercolor. Abstraktné tetovanie je úplne otvorené individuálnemu vnímaniu, ktoré vyvoláva myšlienky či už vo forme striekancov, imitáciou ťahov štetcom, rozliatu farbou ale aj geometrickými tvarmi. Často za použitia kontrastných farieb či už medzi sebou alebo ku kontrastu k pokožke.
Medzi najvýraznejšie tatérov patrí napríklad Amanda Wachob, ktorá je priekopníčkou štýlu tetovania imitujúcej škvrny, ťahy štetcom či striekanie farby podobnej akvarelovej technike.
Ďalej tiež Georgie Williams ktorý vytvára abstraktné geometrické tetovanie obvodových dosiek.
Na záver by sme chceli povedať, že v abstraktnom umení nie je hraníc ani pravidiel, a tak nie je možné ho úplne uchopiť a chápanie ako také, je pre každého iné. Preto, nie je možné úplne určiť čo je a nie je abstraktné umenie a nie je možné vymenovať všetky štýly, už len preto, že abstraktné umenie sa stále vyvíja a zrejme nie je možné tento štýl vyčerpať. Abstraktné umenie je také nekonečné, ako sám vesmír.